2016 Yapımları
2014 Yapımları
2013 Yapımları
2012 Yapımları
2011 Yapımları
2008 Yapımları
2007 Yapımları
2006 Yapımları
2005 Yapımları
Eski Yapımlar
Belgeseller
2017 Yapımları
2018 Yapımları
    H A K Y O L U

 

 

Yönetmen : Nazif Tunç
Senaryo : Mehmet Uyar
Müzik: Gündoğar
G.Yönetmeni: Mehmet Demirhan
Kurgu Yönetmeni: Necdet Tok
Yapım koordinatörü: Arif Hakverdi

Oynayanlar: Aysun Güven, Ertaç Ünsal, Armağan Cengiz, Yakup Konca, Hasan Yakışır, Batuhan Başıbüyük, Yusuf Çatalbaş, Dilek Genç, Mithat Tüzün, Yalçın Uzunkaya,

Halk Film’den yine duygu dolu etkileyici bir yapım… Yüreği yaralı bir annenin hak mücadelesi, adalet arayışı… ‘Hak Yolu’

Köyün astığı astık, kestiği kestik ağası Reşit kendine karşı geldiği için dul Hacer’in askerlik çağındaki oğlu Şaban’ı öldürür ve kaza süsü vermek için de uçurumdan yuvarlar....

Tek oğlunu da kaybeden Hacer kadının acısı büyüktür. Acılı anne artık oğlunun mezarı başında, uçurumlarda ağıtlar yakmakta, mecnun gibi dolaşmaktadır.

Öte yandan Reşit ağanın zulmünden bütün köylü yaka silkmekte fakat kasabanın ileri gelenleriyle de arası iyi olan Reşit ağayla ilgili bütün şikayetler yine köylüye ceza olarak dönmektedir. Reşit ağanın uydurma suçlamaları ve iftiraları yüzünden köylünün hemen hepsi hapsi boylamıştır.

Fakat Reşit ağanın gözünü yıldırdığı biri daha vardır ki o da Reşit ağadan çok çektiği için çareyi dağlarda yaşamakta bulan bir çoban.

Ne var ki Çoban, bu kez istemeden Reşit ağanın işlediği cinayeti görmüştür. Fakat ağanın korkusundan sesini çıkaramamakta, kimseye bir şey diyememektedir. Çobanın bu suskunluğu Hacer’in halini görünceye kadar sürer. Dağda deli divane dolanan kadını gören çoban, Hacer kadına cinayeti gördüğünü, oğlunu Reşit Ağanın öldürdüğünü söyler.

Hacer kadın ve çoban bu gerçekle Reşit ağanın zulmü arasında sıkışıp kalırlar. Ancak Reşit ağanın cinayeti işlediğinin ortaya çıkarılmasının tek yolu vardır. Cesedi otopsi için kasabaya götürebilirlerse mümkün olursa Reşit Ağa ile baş edebileceklerdir. Kasabada otopsi yapılacak, Reşit ağanın tabancasından çıkan kurşunlar savcı tarafından delil sayılacaktır.

Mevsim kıştır ve yollar karla kapalıdır. Hacer, bir an önce oğlunun katilinin bulunmasını, hesabının sorulmasını istemektedir. Bu da ancak hakkını aramak için cesetle uzun zorlu bir yolculuk yapmakla mümkündür. Adalet yerini bulsun diye, oğlunun hakkı yerde kalmasın diye, kötüler cezalarını bulsun diye Hacer eşeğine yüklediği oğlunun tabuyla yola çıkar.
Öte yandan Reşit Ağanın cesedin otopsi için kasabaya götürüldüğünden haberi olmuştur. Hacer Kadını öldürmek pahasına bile olsa otopsinin engellenmesi için adamlarına talimatını vermiştir... Karlı yollarda amansız ve ölümüne bir hak yolculuğu başlamıştır...