2016 Yapımları
2014 Yapımları
2013 Yapımları
2012 Yapımları
2011 Yapımları
2008 Yapımları
2007 Yapımları
2006 Yapımları
2005 Yapımları
Eski Yapımlar
Belgeseller
2017 Yapımları
2018 Yapımları
    B İ R Ç İ F T Ç İ Z M E

 

 

Yönetmen: Haluk Göl
Görüntü yönetmeni: Tahir Zencirbağ
Senaryo: Nazif Tunç- Mustafa Baydemir
Müzik: Gündoğar

Oyuncular: Kuzey Vargın, Yılmaz Tüzün, İlker Kurt, Fulden Akyürek, Soner Boyer, Alperen Ofli, Burak Gürsen


Haluk Göl’ün yönetmenliği’nde çekilen filmde büyük bir sırrı yıllarca içinde taşıyan bir adamın çektiği vicdan azabı anlatıyor.

Çorum’un İskilip İlçesi’nde zorlu şartlarda çekilen ‘Bir Çift Çizme’de, Yeşilçam’ın bir dönem en sert jönlerinden olan Kuzey Vargın ile Mehmet Tüzün de oynuyor. Vedat Bey, oğlu, gelini ve torunuyla birlikte mutlu bir yaşam sürmektedir. Ancak Vedat Bey’in bu mutluluğunu yıllarca içinde sakladığı büyük bir sır gölgelemektedir. Bu yüzden de geceleri hep kabuslarla geçmektedir. Huzursuzluğunun nedeni ise odasının bir köşesinde gözü gibi baktığı çamurlu bir çift çizmedir. Ve bu bir çift çizmenin sırrını şimdiye kadar kimseye anlatmamıştır.

Sonunda içinde yaşadığı vicdan azabının hikayesini torununa açmaya karar verir. Vedat, gençlik yıllarında köy köy gezip gezici bakkallık yapmaktadır. Karlı bir günde yolu yakın bir arkadaşının köyüne düşer. Oradan arkadaşının oğlunu da alarak kendi köyüne doğru yola çıkar. Yolun yarısında arkadaşının oğlunun ayakkabıları eski olduğu için yırtılır. Vedat seyyar bakkalındaki çizmelerden birini çocuğa verir. Fakat çocuk çizmeleri çamur yapar. Bu duruma çok kızan Vedat, arkadaşının çocuğunu azarlar. İşte o anda çocuk çizmeleri ayağından çıkarır ve çıplak ayakla yürümeye karar verir.

O sırada çıkan fırtınada arkadaşının çocuğu kaybolur. Vedat her yerde onu arar. Kurtların çocuğu öldüreceğini düşünür ve büyük bir vicdan azabı duyar. Bir süre sonra çocuğu tam donmak üzereyken bulur. Hemen eve yetiştirmek için hızlanır. Yolun yarısına geldiğinde ise çocuk donmak üzeredir…